• Wpisów: 47
  • Średnio co: 42 dni
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 08:52
  • Licznik odwiedzin: 3 338 / 2017 dni
 
girlwithyoga
 
Próbujesz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, dlatego zdrowo się odżywiasz i pilnujesz regularnych treningów. Niestety, jedyny wolny czas, kiedy możesz ćwiczyć to właśnie wieczory. Po głowie krąży ci jednak od lat utrwalone przekonanie, że wieczorne jedzenie sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. A więc jeść czy nie jeść po treningu? Oto jest pytanie.

Odpowiedź jest prosta: oczywiście jeść! Ćwiczenia fizyczne przynoszą tym większe korzyści, im ściślej łączą się z właściwym odżywianiem. Nawet, jeśli się odchudzasz i próbujesz pozbyć się tkanki tłuszczowej, musisz jeść przed i po treningu. Aby twój organizm zregenerował się w pełni po zakończonych ćwiczeniach, musisz dostarczyć odpowiednich składników odżywczych. Kluczowym słowem jest tu jednak wyraz „odpowiedni”. Wieczorny posiłek typu fast food, na pewno nie pomoże w regeneracji, a nawet, mimo intensywnych ćwiczeń, może sprzyjać odłożeniu się tkanki tłuszczowej. Co zatem powinieneś zjeść, gdy ćwiczysz wieczorem?

Pełnowartościowe białko
Podstawą wieczornego potreningowego posiłku powinno być białko. Spokojnie możesz zjeść chude mięso lub grillowaną czy gotowaną rybę, ewentualnie jajka. Mięso kurczaka, indyka czy ryby będzie najlepszym źródłem białka po treningu. Dostarczone w ten sposób aminokwasy zostaną wykorzystane do odbudowania uszkodzonych podczas ćwiczeń włókien mięśniowych.Węglowodany
Dietetycy od lat przestrzegają przed jedzeniem chleba, makaronu czy ryżu na noc. Jeśli jednak ćwiczysz wieczorem, powinieneś przyjąć odpowiednią porcję węglowodanów, niezależnie od teorii, jakie wokół wieczornego jedzenia węglowodanów krążą. Nie bój się, że odłożą ci się one w postaci tkanki tłuszczowej, której przecież tak bardzo chcesz się pozbyć. Po wysiłku fizycznym organizm jest „wygłodzony”. Dostarczony w tym czasie cukier zawarty w produktach węglowodanowych, zostanie odłożony jedynie w postaci glikogenu w mięśniach. W ten sposób zostaną uzupełnione rezerwy energetyczne, wyczerpane podczas treningu, a ty następnego dnia będziesz znów pełen siły i energii. Dlatego bez wyrzutów sumienia możesz zjeść porcję makaronu, ryżu czy kaszy oraz porcję warzyw najlepiej przygotowanych na parze.

Tłuszcz
O tłuszczu w posiłku potreningowym krąży wiele teorii. Z reguły zaleca się, by go jednak unikać. Ma on bowiem mieć negatywny wpływ na wchłanianie białka, tak koniecznego do regeneracji mięśni. Niezależnie od teorii, pamiętaj, że jeśli dodasz tłuszcz do wieczornego posiłku, to będzie on zawierał więcej kalorii i dłużej będzie zalegał w żołądku. Dlatego lepiej go ograniczyć.

Jeśli zależy ci na trwałym pozbyciu się tkanki tłuszczowej, nie powinieneś rezygnować z posiłku potreningowego, który nie tylko zabezpiecza mięśnie przed rozpadem, wspomaga regenerację, ale również dba o twoje samopoczucie, poziom energii i chroni organizm przed przetrenowaniem.

Nie musisz się więc obawiać posiłku, zjedzonego po wieczornych ćwiczeniach. Pod warunkiem, że będzie się on składał z pełnowartościowego białka oraz porcji zdrowych węglowodanów, a nie z pizzy czy hamburgera. Taki wieczorny posiłek musi być lekkostrawny, by nie obciążył żołądka i nie przyprawił cię o kłopoty ze snem, który  w regeneracji organizmu jest również niezwykle ważny. Dopóki nie zaczniesz sobie wieczorami folgować fast-foodami i słodyczami, możesz czuć się pewnie i bezpiecznie. I jedynie obserwować, jak tracisz centymetry w obwodach.

Anita Demianowicz, specjalista ds. żywienia i wspomagania dietetycznego w sporcie, instruktor kulturystyki

źródło: fitness.wp.pl/(…)artposilek-na-ktory-mozesz-sobie-p…

Nie możesz dodać komentarza.